Home | deutsch  |  Impressum  |  Data Protection  |  Sitemap  |  Intranet  |  KIT
Department of Mathematics

Karlsruhe Institute of Technology
D-76128 Karlsruhe
Germany
Tel.: +49 721 608-43800

List of Classes winter 2007

On this page you can find a directory of classes of winter 2007 offered by the Department of Mathematics.

The classes are divided into the following categories:

Classes or Mathematics Students

No. Type Title Lecturer Date Location
1000 Lecture Preliminary Course on Mathematics Hettlich
1001 Lecture Analysis I Schnaubelt Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
1002 Problem class Analysis I Schnaubelt Friday, 15:45-17:15  HMU (10.21) 
1005 Lecture Analysis III Herzog Tuesday, 9:45-11:15
Friday, 11:30-13:00
 Engelbert-Arnold-Hörsaal (11.10) 
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1006 Problem class Analysis III Herzog Friday, 15:45-17:15
Friday, 14:00-15:30
 Bauingenieure, Kleiner Hörsaal (10.50) 
 Neuer Hörsaal (20.40) 
1007 Lecture Linear Algebra And Analytic Geometry I Weil Wednesday, 8:00-9:30
Friday, 8:00-9:30
 HMO (10.21) 
 HMO (10.21) 
1008 Problem class Linear Algebra And Analytic Geometry I Weil Monday, 15:45-17:15  HMO (10.21) 
1011 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Monday, 11:30-13:00  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1012 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Tuesday, 9:45-11:15  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1013 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender
Richter
by arrangement RZ-L-Pool
1014 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Monday, 11:30-13:00  HMU (10.21) 
1015 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Tuesday, 9:45-11:15  HMU (10.21) 
1016 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner
Feist
Feldhoff
by arrangement RZ L-Pool
1017 Lecture Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Tuesday, 9:45-11:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1018 Problem class Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Wednesday, 11:30-13:00 (every 2nd week)  Seminarraum 11 (20.30) 
1019 Laboratory Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher
1020 Lecture Introduction to Matlab and Numerical Algorithms Neuß Tuesday, 14:00-15:30 Rechnerraum -113 (Mathematikgebäude 20.30)
1022 Lecture algebra Herrlich Monday, 8:00-9:30
Friday, 8:00-9:30
 Eiermann-Hörsaal (HS 16) (20.40) 
 Eiermann-Hörsaal (HS 16) (20.40) 
1023 Problem class algebra Herrlich
Luhm
Monday, 15:45-17:15  Nusselt-Hörsaal (10.23) 
1024 Lecture Topology Kühnlein Monday, 9:45-11:15
Wednesday, 9:45-11:15
 Neuer Hörsaal (20.40) 
AOC 101 (30.45)
1025 Problem class Topology Kühnlein Wednesday, 15:45-17:15  Criegée-Hörsaal (30.41) 
1027 Lecture Algebraic Number Theory 1 Schmidt Tuesday, 9:45-11:15
Thursday, 9:45-11:15
 Seminarraum 31 (20.30) 
 Seminarraum 31 (20.30) 
1028 Problem class Algebraic Number Theory 1 Schmidt Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1030 Lecture Geometric Group Theory Weitze-Schmithüsen Tuesday, 8:00-9:30
Wednesday, 14:00-15:30
 Seminarraum 11 (20.30) 
 Seminarraum 11 (20.30) 
1032 Lecture Algebraic groups and arithmetic groups Baues Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 11:30-13:00
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 34 (20.30) 
1033 Problem class Algebraic groups and arithmetic groups Baues Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 13 (20.30) 
1034 Lecture Symmetry groups for differential equations Reichel Friday, 8:00-9:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1035 Problem class Symmetry groups for differential equations Reichel Friday, 9:45-10:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1038 Lecture Elements of Geometry Aumann Tuesday, 11:30-13:00
Thursday, 11:30-13:00
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1039 Problem class Elements of Geometry Aumann
Kremer
Friday, 9:45-11:15  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1040 Lecture homogeneous and symmetric spaces Leuzinger Wednesday, 9:45-11:15
Thursday, 11:30-13:00
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1041 Lecture homogeneous and symmetric spaces Leuzinger Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 33 (20.30) 
1044 Lecture Convex Geometry Weil Monday, 11:30-13:00
Tuesday, 11:30-13:00
 Seminarraum 34 (20.30) 
 Seminarraum 34 (20.30) 
1045 Problem class Convex Geometry Weil Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1048 Lecture Functional Analysis Weis Tuesday, 9:45-11:15
Friday, 9:45-11:15
 Neuer Hörsaal (20.40) 
 Plank-Hörsaal (40.32) 
1049 Problem class Functional Analysis Weis Thursday, 15:45-17:15  Neuer Hörsaal (20.40) 
1050 Lecture Partial Differential Equations Lemmert Monday, 14:00-15:30
Wednesday, 8:00-9:30
 Eiermann-Hörsaal (HS 16) (20.40) 
 Engesser-Hörsaal (HS 93) (10.81) 
1051 Problem class Partial Differential Equations Lemmert Thursday, 11:30-13:00  Seminarraum 12 (20.30) 
1052 Lecture Scattering Problems Arens Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Seminarraum 31 (20.30) 
 Seminarraum 31 (20.30) 
1053 Problem class Scattering Problems Arens Tuesday, 9:45-11:15 Seminarraum 009 (20.30)
1054 Lecture Introduction to the calculus of variations Reichel Monday, 11:30-13:00
Thursday, 8:00-9:30
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 12 (20.30) 
1055 Problem class Introduction to the calculus of variations Reichel Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 34 (20.30) 
1056 Lecture Nichtlineare Randwertprobleme Plum Tuesday, 11:30-13:00
Friday, 11:30-13:00
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1057 Problem class Nichtlineare Randwertprobleme Plum Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1058 Lecture Stochastische Differentialgleichungen Kadelka Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 11:30-13:00
 Seminarraum 31 (20.30) 
 Seminarraum 31 (20.30) 
1059 Problem class Stochastische Differentialgleichungen Kadelka Monday, 16:30-17:15  Seminarraum 31 (20.30) 
1060 Lecture History of Mathematics von Renteln Monday, 14:00-15:30
Thursday, 14:00-15:30
 Seminarraum 34 (20.30) 
 Seminarraum 34 (20.30) 
1071 Lecture Introduction to Probability Theory Last Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 15:45-17:15
 Redtenbacher Hörsaal (10.91) 
 Redtenbacher Hörsaal (10.91) 
1072 Problem class Introduction to Probability Theory Friday, 14:00-15:30  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1073 Lecture Stochastik 2 (Probability and measure) Klar Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 9:45-11:15
 Neuer Hörsaal (20.40) 
 Neuer Hörsaal (20.40) 
1074 Problem class Stochastik 2 (Probability and measure) Klar Tuesday, 15:45-17:15  Neuer Hörsaal (20.40) 
1076 Lecture Statistik 2 Holzmann Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 11:30-13:00
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 11 (20.30) 
1077 Problem class Statistik 2 Holzmann Tuesday, 11:30-13:00  Seminarraum 11 (20.30) 
1078 Lecture Stochastic Methods in Industry Parthasarathy Monday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1079 Problem class Stochastic Methods in Industry Parthasarathy Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1080 Lecture Financial Mathematics Bäuerle Monday, 9:45-11:15
Tuesday, 8:00-9:30
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 12 (20.30) 
1081 Problem class Financial Mathematics Bäuerle Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 12 (20.30) 
1085 Lecture Numerical Analysis II Rieder Wednesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Neuer Hörsaal (20.40) 
 Neuer Hörsaal (20.40) 
1086 Laboratory Numerical Analysis II Rieder Wednesday, 14:15-17:15 Rechenzentrum K-Pool (114a)
1086 Problem class Numerical Analysis II Rieder Thursday, 14:00-15:30  Neuer Hörsaal (20.40) 
1088 Lecture Optimization II Wieners Monday, 9:45-11:15
Friday, 9:45-11:15
 Seminarraum 11 (20.30) 
 Seminarraum 11 (20.30) 
1089 Problem class Optimization II Wieners Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 31 (20.30) 
1090 Lecture Mathematical Modeling in Mechanics Wieners Thursday, 9:45-11:15  Seminarraum 13 (20.30) 
1091 Lecture Adaptive Finite Element Methods Dörfler Monday, 11:30-13:00  Seminarraum 33 (20.30) 
1092 Lecture Numerical linear algebra Dörfler Thursday, 11:30-13:00  Seminarraum 31 (20.30) 
1093 Lecture numerics Heuveline Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 9:45-11:15
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1094 Problem class numerics Heuveline Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 33 (20.30) 
1095 Lecture parallel Heuveline
1096 Problem class parallel Heuveline
1097 Laboratory software Heuveline Friday, 11:30-13:00  Seminarraum 34 (20.30) 
1098 Lecture Numerik with result verification II Kaucher Wednesday, 9:45-11:15
Thursday, 11:30-13:00
 Seminarraum 13 (20.30) 
 Seminarraum 13 (20.30) 
1099 Problem class Numerik with result verification II Kaucher
1100 Lecture Mathematical topics on photonic crystals Dohnal
Engström
Wednesday, 9:45-11:15  Seminarraum 34 (20.30) 

Seminars, Work Groups, Colloquia

No. Type Title Lecturer Date Location
1201 Proseminar Aumann
Spitzmüller
Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1203 Proseminar Proseminar: Analysis Schnaubelt Thursday, 14:00-15:30  Seminarraum 11 (20.30) 
1204 Proseminar Angewandte Analysis Kirsch
Hettlich
Monday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1205 Proseminar Proseminar (Herzog-Lemmert-Schmoeger) Herzog
Lemmert
Schmoeger
Thursday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1206 Proseminar crystal Kühnlein
Nisbach
Thursday, 9:45-11:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1207 Proseminar Nice Groups of Matrices Herrlich
Weitze-Schmithüsen
Kappes
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 13 (20.30) 
1208 Proseminar Diskrete Mathematik Lenhardt
Neher
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 12 (20.30) 
1209 Proseminar Proofs from "The Book" Dörfler
Neuß
Monday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1211 Proseminar Modelling Kaucher Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 13 (20.30) 
1215 Seminar Lie algebras Schmidt Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1236 Seminar Navier-Stokes Equations Kunstmann
Weis
Thursday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1238 Seminar Research Seminar Functional Analysis Kunstmann
Schnaubelt
Weis
Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 34 (20.30) 
1245 Seminar Analysis & Differentialgleichungen Herzog
Lemmert
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1246 Seminar Rand- und Eigenwertprobleme Plum Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 11 (20.30) 
1250 Seminar Seminar of the Research Training Group Dörfler
Heuveline
Kirsch
Plum
Rieder
Schneider
Weis
Wieners
Monday, 15:45-17:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1251 Seminar Seminar Statistik Henze
Kampf
Lao
Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 12 (20.30) 
1252 Seminar Stochastic Processes Bäuerle Wednesday, 9:45-11:15  Seminarraum 12 (20.30) 
1255 Seminar hlr Heuveline Friday, 9:45-11:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1256 Seminar control Heuveline Thursday, 11:30-13:00  Seminarraum 34 (20.30) 
1264 Seminar Applied Mathematics Seminar Alefeld
Dörfler
Wieners
Neuß
Thursday, 15:45-17:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1265 Seminar Spezielle Kapitel der Numerischen Mathematik Alefeld Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 11 (20.30) 
1266 Seminar AG Geometry Leuzinger
Baues
1270 Lecture AG number theory / algebraic geometry Herrlich
Kühnlein
Schmidt
Thursday, 15:45-17:15  Seminarraum 33 (20.30) 
1275 Seminar AG Stochastische Geometrie Last
Weil
Kampf
Hug
Friday, 11:30-13:00  Seminarraum 13 (20.30) 
1289 Seminar didactics Dittrich
Reimer
Spitzmüller
Thursday, 15:45-17:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1292 Seminar Spitzmüller Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 34 (20.30) 
1296 Colloquium Mathematical Colloquium Tuesday, 17:30-19:00  Neuer Hörsaal (20.40) 
1298 Colloquium IWRMM Kolloquium Thursday, 17:30 - 19:45  Neuer Hörsaal (20.40) 
1759 Seminar AG Stochastik Bäuerle
Henze
Last
Kadelka
Holzmann
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 12 (20.30) 

Activities of the Didactics Group

No. Type Title Lecturer Date Location
0100900 Lecture Mathematik zwischen Schule und Hochschule Spitzmüller
Lenhardt
Tuesday, 14:00-15:30 SR -1.025 (UG)
0100910 Problem class Mathematik zwischen Schule und Hochschule Spitzmüller
Lenhardt
Monday, 9:45-11:15 SR 0.014
0110900 Seminar Digitale Werkzeuge im Mathematikunterricht Lenhardt Monday, 11:30-13:00 SR 3.61
0110910 Laboratory Digitale Werkzeuge im Mathematikunterricht Lenhardt Wednesday, 11:30-13:00 SR 3.61
0128900 Seminar Fachdidaktische Übungen (Seminar zu ausgewählten Themen der Fachdidaktik) Grund Thursday, 15:45-17:15 SR 0.014
0128940 Seminar Fachdidaktisches Begleitseminar zum Praxissemester Lenhardt
Grund
0129700 Colloquium Colloquium on didactics of mathematics Thursday, 18:15-19:45 SR 1.067
0162700 Lecture Numerik für Studierende des Lehramts Weiß Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 9:45-11:15
SR 1.067
HS 102
0162800 Problem class Numerik für Studierende des Lehramts Weiß Friday, 9:45-11:15 SR 2.059
0181800 Lecture Ergänzungen zu Numerik für Studierende des Lehramts Neher Thursday, 9:45-11:15 SR 3.69
semester="2007w"

Classes for Students of other Departments

No. Type Title Lecturer Date Location
1000 Lecture Preliminary Course on Mathematics Hettlich
1011 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Monday, 11:30-13:00  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1012 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Tuesday, 9:45-11:15  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1013 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender
Richter
by arrangement RZ-L-Pool
1014 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Monday, 11:30-13:00  HMU (10.21) 
1015 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Tuesday, 9:45-11:15  HMU (10.21) 
1016 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner
Feist
Feldhoff
by arrangement RZ L-Pool
1017 Lecture Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Tuesday, 9:45-11:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1018 Problem class Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Wednesday, 11:30-13:00 (every 2nd week)  Seminarraum 11 (20.30) 
1019 Laboratory Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher
1300 Lecture Advanced mathematics I for electrical engineering, geodesy, phsyics Müller-Rettkowski Monday, 9:45-11:15
Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 HMU (10.21) 
 HMU (10.21) 
 HMU (10.21) 
1301 Problem class Advanced mathematics I for electrical engineering, geodesy, phsyics Müller-Rettkowski Friday, 14:00-15:30  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1303 Lecture Höhere Mathematik III für die Fachrichtungen Elektroingenieurwesen, Physik und Geodäsie Kunstmann Thursday, 9:45-11:15  HMU (10.21) 
1304 Problem class Höhere Mathematik III für die Fachrichtungen Elektroingenieurwesen, Physik und Geodäsie Kunstmann Friday, 14:00-15:30  Hörsaal 37 (20.40) 
1305 Lecture Wahrscheinlichkeitstheorie (für die Fachrichtung Elektroingenieurwesen) Kunstmann Monday, 8:00-9:30  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1306 Problem class Wahrscheinlichkeitstheorie (für die Fachrichtung Elektroingenieurwesen) Kunstmann Wednesday, 15:45-17:15 (every 2nd week)  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1310 Lecture Advanced Mathematics I (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Hettlich Monday, 11:30-13:00
Tuesday, 11:30-13:00
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1311 Problem class Advanced Mathematics I (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Hettlich Thursday, 15:45-17:15  Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1314 Lecture Advanced Mathematics III (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Kirsch Thursday, 15:45-17:15
Friday, 9:45-11:15
 Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1315 Problem class Advanced Mathematics III (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Kirsch Wednesday, 8:00-9:30  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1320 Lecture Höhere Mathematik I für die Fachrichtung Bauingenieurwesen (Analysis und Lineare Algebra) Lenhardt Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 9:45-10:30
 Hörsaal 37 (20.40) 
 Bauingenieure, Großer Hörsaal (10.50) 
 Bauingenieure, Großer Hörsaal (10.50) 
1321 Problem class Höhere Mathematik I für die Fachrichtung Bauingenieurwesen (Analysis und Lineare Algebra) Lenhardt
Schäfer
Thursday, 10:30-11:15
Friday, 9:45-11:15
 Bauingenieure, Großer Hörsaal (10.50) 
 Hörsaal 37 (20.40) 
1322 Lecture Differentialgleichungen für die Fachrichtung Bauingenieurwesen Neher Monday, 11:30-13:00  Bauingenieure, Kleiner Hörsaal (10.50) 
1323 Problem class Differentialgleichungen für die Fachrichtung Bauingenieurwesen Neher Friday, 8:00-9:30  Bauingenieure, Kleiner Hörsaal (10.50) 
1328 Lecture Angewandte Mathematik für VT Wasser und Umwelt Kaucher Tuesday, 9:45-11:15 HS 102 Geb. 10.50
1329 Problem class Angewandte Mathematik für VT Wasser und Umwelt Kaucher Thursday, 9:45-11:15 (every 2nd week) HS 102 Geb. 10.50
1330 Lecture Höhere Mathematik I (Analysis) für die Fachrichtung Informatik Schmoeger Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 HMO (10.21) 
 HMO (10.21) 
1331 Problem class Höhere Mathematik I (Analysis) für die Fachrichtung Informatik Schmoeger Friday, 15:45-17:15  HMO (10.21) 
1332 Lecture Linear Algebra And Analytic Geometry I For Students Of Computer Science Hug Wednesday, 8:00-9:30
Friday, 8:00-9:30
 HMU (10.21) 
 Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1333 Problem class Linear Algebra And Analytic Geometry I For Students Of Computer Science Hug Monday, 15:45-17:15  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1335 Lecture Grundlagen der Wahrscheinlichkeitstheorie und Statistik für Studierende der Informatik Klar Monday, 8:00-9:30  HMU (10.21) 
1336 Problem class Grundlagen der Wahrscheinlichkeitstheorie und Statistik für Studierende der Informatik Klar Wednesday, 9:45-11:15 (every 2nd week)  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1340 Lecture Mathematics 1 for biology and chemistry Spitzmüller Tuesday, 8:00-8:45
Friday, 8:00-9:30
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
1341 Problem class Mathematics 1 for biology and chemistry Spitzmüller Tuesday, 8:45-9:30  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1350 Lecture mathematics 1 for economics Last Tuesday, 9:45-11:15
Thursday, 9:45-11:15
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1351 Problem class mathematics 1 for economics Folkers Friday, 15:45-17:15  Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1352 Lecture mathematics 3 for economics Folkers Wednesday, 9:45-11:15
Friday, 11:30-13:00
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1353 Problem class mathematics 3 for economics Folkers Monday, 15:45-17:15 (every 2nd week)  HMU (10.21) 
1370 Lecture Biostatistics Kadelka Monday, 14:00-15:30
Wednesday, 14:00-14:45
 Grashof-Hörsaal (10.91) 
 Grashof-Hörsaal (10.91) 
1371 Problem class Biostatistics Kadelka
Wednesday, 14:45-15:30  Grashof-Hörsaal (10.91) 
1372 Laboratory Rechnergestützte Übungen zur Statistik für Studierende der Biologie Mundt 9:00-17:00 (en-block class) H-Pool (Rechenzentrum)
31004 Lecture Advanced Mathematics I (ID) Hettlich Tuesday, 9:45-11:15
Friday, 9:45-11:15
International Department SR 203
International Department SR 203
31005 Problem class Advanced Mathematics I (ID) Hettlich Wednesday, 15:45-17:15 International Department SR 203
31006 Lecture Advanced Mathematics III (ID) Kuhn Monday, 9:45-11:15
Wednesday, 11:30-13:00
International Department SR 202
International Department SR 202
31007 Problem class Advanced Mathematics III (ID) Kuhn Wednesday, 14:00-15:30 International Department SR 202