Webrelaunch 2020

List of Classes winter 2007

On this page you can find a directory of classes of winter 2007 offered by the Department of Mathematics.

The classes are divided into the following categories:

Classes or Mathematics Students

No. Type Title Lecturer Date Location
1000 Lecture Preliminary Course on Mathematics Hettlich
1001 Lecture Analysis I Schnaubelt Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
1002 Problem class Analysis I Schnaubelt Friday, 15:45-17:15  HMU (10.21) 
1005 Lecture Analysis III Herzog Tuesday, 9:45-11:15
Friday, 11:30-13:00
 Engelbert-Arnold-Hörsaal (11.10) 
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1006 Problem class Analysis III Herzog Friday, 15:45-17:15
Friday, 14:00-15:30
 Bauingenieure, Kleiner Hörsaal (10.50) 
 Neuer Hörsaal (20.40) 
1007 Lecture Linear Algebra And Analytic Geometry I Weil (verstorben) Wednesday, 8:00-9:30
Friday, 8:00-9:30
 HMO (10.21) 
 HMO (10.21) 
1008 Problem class Linear Algebra And Analytic Geometry I Weil (verstorben) Monday, 15:45-17:15  HMO (10.21) 
1011 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Monday, 11:30-13:00  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1012 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Tuesday, 9:45-11:15  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1013 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender
Richter
by arrangement RZ-L-Pool
1014 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Monday, 11:30-13:00  HMU (10.21) 
1015 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Tuesday, 9:45-11:15  HMU (10.21) 
1016 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner
Feist
Feldhoff
by arrangement RZ L-Pool
1017 Lecture Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Tuesday, 9:45-11:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1018 Problem class Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Wednesday, 11:30-13:00 (every 2nd week)  Seminarraum 11 (20.30) 
1019 Laboratory Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher
1020 Lecture Introduction to Matlab and Numerical Algorithms Neuß Tuesday, 14:00-15:30 Rechnerraum -113 (Mathematikgebäude 20.30)
1022 Lecture algebra Herrlich Monday, 8:00-9:30
Friday, 8:00-9:30
 Eiermann-Hörsaal (HS 16) (20.40) 
 Eiermann-Hörsaal (HS 16) (20.40) 
1023 Problem class algebra Herrlich
Luhm
Monday, 15:45-17:15  Nusselt-Hörsaal (10.23) 
1024 Lecture Topology Kühnlein Monday, 9:45-11:15
Wednesday, 9:45-11:15
 Neuer Hörsaal (20.40) 
AOC 101 (30.45)
1025 Problem class Topology Kühnlein Wednesday, 15:45-17:15  Criegée-Hörsaal (30.41) 
1027 Lecture Algebraic Number Theory 1 Schmidt Tuesday, 9:45-11:15
Thursday, 9:45-11:15
 Seminarraum 31 (20.30) 
 Seminarraum 31 (20.30) 
1028 Problem class Algebraic Number Theory 1 Schmidt Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1030 Lecture Geometric Group Theory Weitze-Schmithüsen Tuesday, 8:00-9:30
Wednesday, 14:00-15:30
 Seminarraum 11 (20.30) 
 Seminarraum 11 (20.30) 
1032 Lecture Algebraic groups and arithmetic groups Baues Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 11:30-13:00
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 34 (20.30) 
1033 Problem class Algebraic groups and arithmetic groups Baues Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 13 (20.30) 
1034 Lecture Symmetry groups for differential equations Reichel Friday, 8:00-9:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1035 Problem class Symmetry groups for differential equations Reichel Friday, 9:45-10:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1038 Lecture Elements of Geometry Aumann Tuesday, 11:30-13:00
Thursday, 11:30-13:00
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1039 Problem class Elements of Geometry Aumann
Kremer
Friday, 9:45-11:15  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1040 Lecture homogeneous and symmetric spaces Leuzinger Wednesday, 9:45-11:15
Thursday, 11:30-13:00
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1041 Lecture homogeneous and symmetric spaces Leuzinger Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 33 (20.30) 
1044 Lecture Convex Geometry Weil (verstorben) Monday, 11:30-13:00
Tuesday, 11:30-13:00
 Seminarraum 34 (20.30) 
 Seminarraum 34 (20.30) 
1045 Problem class Convex Geometry Weil (verstorben) Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1048 Lecture Functional Analysis Weis Tuesday, 9:45-11:15
Friday, 9:45-11:15
 Neuer Hörsaal (20.40) 
 Plank-Hörsaal (40.32) 
1049 Problem class Functional Analysis Weis Thursday, 15:45-17:15  Neuer Hörsaal (20.40) 
1050 Lecture Partial Differential Equations Lemmert Monday, 14:00-15:30
Wednesday, 8:00-9:30
 Eiermann-Hörsaal (HS 16) (20.40) 
 Engesser-Hörsaal (HS 93) (10.81) 
1051 Problem class Partial Differential Equations Lemmert Thursday, 11:30-13:00  Seminarraum 12 (20.30) 
1052 Lecture Scattering Problems Arens Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Seminarraum 31 (20.30) 
 Seminarraum 31 (20.30) 
1053 Problem class Scattering Problems Arens Tuesday, 9:45-11:15 Seminarraum 009 (20.30)
1054 Lecture Introduction to the calculus of variations Reichel Monday, 11:30-13:00
Thursday, 8:00-9:30
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 12 (20.30) 
1055 Problem class Introduction to the calculus of variations Reichel Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 34 (20.30) 
1056 Lecture Nichtlineare Randwertprobleme Plum Tuesday, 11:30-13:00
Friday, 11:30-13:00
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1057 Problem class Nichtlineare Randwertprobleme Plum Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1058 Lecture Stochastische Differentialgleichungen Kadelka Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 11:30-13:00
 Seminarraum 31 (20.30) 
 Seminarraum 31 (20.30) 
1059 Problem class Stochastische Differentialgleichungen Kadelka Monday, 16:30-17:15  Seminarraum 31 (20.30) 
1060 Lecture History of Mathematics von Renteln Monday, 14:00-15:30
Thursday, 14:00-15:30
 Seminarraum 34 (20.30) 
 Seminarraum 34 (20.30) 
1071 Lecture Introduction to Probability Theory Last Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 15:45-17:15
 Redtenbacher Hörsaal (10.91) 
 Redtenbacher Hörsaal (10.91) 
1072 Problem class Introduction to Probability Theory Friday, 14:00-15:30  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1073 Lecture Stochastik 2 (Probability and measure) Klar Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 9:45-11:15
 Neuer Hörsaal (20.40) 
 Neuer Hörsaal (20.40) 
1074 Problem class Stochastik 2 (Probability and measure) Klar Tuesday, 15:45-17:15  Neuer Hörsaal (20.40) 
1076 Lecture Statistik 2 Holzmann Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 11:30-13:00
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 11 (20.30) 
1077 Problem class Statistik 2 Holzmann Tuesday, 11:30-13:00  Seminarraum 11 (20.30) 
1078 Lecture Stochastic Methods in Industry Parthasarathy Monday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1079 Problem class Stochastic Methods in Industry Parthasarathy Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1080 Lecture Financial Mathematics Bäuerle Monday, 9:45-11:15
Tuesday, 8:00-9:30
 Seminarraum 12 (20.30) 
 Seminarraum 12 (20.30) 
1081 Problem class Financial Mathematics Bäuerle Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 12 (20.30) 
1085 Lecture Numerical Analysis II Rieder Wednesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 Neuer Hörsaal (20.40) 
 Neuer Hörsaal (20.40) 
1086 Laboratory Numerical Analysis II Rieder Wednesday, 14:15-17:15 Rechenzentrum K-Pool (114a)
1086 Problem class Numerical Analysis II Rieder Thursday, 14:00-15:30  Neuer Hörsaal (20.40) 
1088 Lecture Optimization II Wieners Monday, 9:45-11:15
Friday, 9:45-11:15
 Seminarraum 11 (20.30) 
 Seminarraum 11 (20.30) 
1089 Problem class Optimization II Wieners Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 31 (20.30) 
1090 Lecture Mathematical Modeling in Mechanics Wieners Thursday, 9:45-11:15  Seminarraum 13 (20.30) 
1091 Lecture Adaptive Finite Element Methods Dörfler Monday, 11:30-13:00  Seminarraum 33 (20.30) 
1092 Lecture Numerical linear algebra Dörfler Thursday, 11:30-13:00  Seminarraum 31 (20.30) 
1093 Lecture numerics Heuveline Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 9:45-11:15
 Seminarraum 33 (20.30) 
 Seminarraum 33 (20.30) 
1094 Problem class numerics Heuveline Wednesday, 15:45-17:15  Seminarraum 33 (20.30) 
1095 Lecture parallel Heuveline
1096 Problem class parallel Heuveline
1097 Laboratory software Heuveline Friday, 11:30-13:00  Seminarraum 34 (20.30) 
1098 Lecture Numerik with result verification II Kaucher Wednesday, 9:45-11:15
Thursday, 11:30-13:00
 Seminarraum 13 (20.30) 
 Seminarraum 13 (20.30) 
1099 Problem class Numerik with result verification II Kaucher
1100 Lecture Mathematical topics on photonic crystals Dohnal
Engström
Wednesday, 9:45-11:15  Seminarraum 34 (20.30) 

Seminars, Work Groups, Colloquia

No. Type Title Lecturer Date Location
1201 Proseminar Aumann
Spitzmüller
Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1203 Proseminar Proseminar: Analysis Schnaubelt Thursday, 14:00-15:30  Seminarraum 11 (20.30) 
1204 Proseminar Angewandte Analysis Kirsch
Hettlich
Monday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1205 Proseminar Proseminar (Herzog-Lemmert-Schmoeger) Herzog
Lemmert
Schmoeger
Thursday, 14:00-15:30  Seminarraum 31 (20.30) 
1206 Proseminar crystal Kühnlein
Nisbach
Thursday, 9:45-11:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1207 Proseminar Nice Groups of Matrices Herrlich
Weitze-Schmithüsen
Kappes
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 13 (20.30) 
1208 Proseminar Diskrete Mathematik Lenhardt
Neher
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 12 (20.30) 
1209 Proseminar Proofs from "The Book" Dörfler
Neuß
Monday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1211 Proseminar Modelling Kaucher Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 13 (20.30) 
1215 Seminar Lie algebras Schmidt Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1236 Seminar Navier-Stokes Equations Kunstmann
Weis
Thursday, 14:00-15:30  Seminarraum 33 (20.30) 
1238 Seminar Research Seminar Functional Analysis Kunstmann
Schnaubelt
Weis
Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 34 (20.30) 
1245 Seminar Analysis & Differentialgleichungen Herzog
Lemmert
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1246 Seminar Rand- und Eigenwertprobleme Plum Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 11 (20.30) 
1250 Seminar Seminar of the Research Training Group Dörfler
Heuveline
Kirsch
Plum
Rieder
Schneider
Weis
Wieners
Monday, 15:45-17:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1251 Seminar Seminar Statistik Henze
Kampf
Lao
Tuesday, 14:00-15:30  Seminarraum 12 (20.30) 
1252 Seminar Stochastic Processes Bäuerle Wednesday, 9:45-11:15  Seminarraum 12 (20.30) 
1255 Seminar hlr Heuveline Friday, 9:45-11:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1256 Seminar control Heuveline Thursday, 11:30-13:00  Seminarraum 34 (20.30) 
1264 Seminar Applied Mathematics Seminar Alefeld
Dörfler
Wieners
Neuß
Thursday, 15:45-17:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1265 Seminar Spezielle Kapitel der Numerischen Mathematik Alefeld Friday, 14:00-15:30  Seminarraum 11 (20.30) 
1266 Seminar AG Geometry Leuzinger
Baues
1270 Lecture AG number theory / algebraic geometry Herrlich
Kühnlein
Schmidt
Thursday, 15:45-17:15  Seminarraum 33 (20.30) 
1275 Seminar AG Stochastische Geometrie Last
Weil (verstorben)
Kampf
Hug
Friday, 11:30-13:00  Seminarraum 13 (20.30) 
1289 Seminar didactics Dittrich
Reimer
Spitzmüller
Thursday, 15:45-17:15  Seminarraum 34 (20.30) 
1292 Seminar Spitzmüller Wednesday, 14:00-15:30  Seminarraum 34 (20.30) 
1296 Colloquium Mathematical Colloquium Tuesday, 17:30-19:00  Neuer Hörsaal (20.40) 
1298 Colloquium IWRMM Kolloquium Thursday, 17:30 - 19:45  Neuer Hörsaal (20.40) 
1759 Seminar AG Stochastik Bäuerle
Henze
Last
Kadelka
Holzmann
Tuesday, 15:45-17:15  Seminarraum 12 (20.30) 

Activities of the Didactics Group

No. Type Title Lecturer Date Location
0157100 Lecture Analysis für das Lehramt Schmoeger Online asynchron
0157200 Problem class Analysis für das Lehramt Schmoeger Online
0163300 Lecture Einführung in die Stochastik für das Lehramt Ebner Monday, 16:00-17:30
Thursday, 12:00-13:30

0163400 Problem class Einführung in die Stochastik für das Lehramt Ebner Wednesday, 8:00-9:30
0163500 Lecture Fachinhaltliche Didaktik des Mathematikunterrichts Lenhardt
Lürßen
Tuesday, 14:00-15:30
Wednesday, 16:00-17:30
20.30 0.14
20.30 0.14
0170400 Seminar Seminar (Projektseminar fürs Lehramt) Hartnick
0172200 Seminar Fachdidaktische Übungen (Erstellung und Präsentation einer Lernstation) Lenhardt
Spitzmüller
Tuesday, 16:00-17:30 20.30 0.19
0172300 Seminar Fachdidaktische Übung (Projektorientierter Unterricht mit Unterrichtspraxis) Lenhardt
Spitzmüller
Grund
Thursday, 16:00-23:59 20.30 0.14
0172400 Seminar Digitalbasierte Lernkontexte des Mathematikunterrichts Lenhardt
Frank
Thursday, 14:00-15:30 20.30 SR 2.058
0172450 Seminar Fachdidaktische Übungen im Schülerlabor Mathematik Spitzmüller Thursday, 16:00-17:30 20.30 - 01.13
0177600 Colloquium Kolloquium zur Didaktik der Mathematik Thursday, 18:15-19:45
semester="2007w"

Classes for Students of other Departments

No. Type Title Lecturer Date Location
1000 Lecture Preliminary Course on Mathematics Hettlich
1011 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Monday, 11:30-13:00  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1012 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender Tuesday, 9:45-11:15  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1013 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with Java Bohlender
Richter
by arrangement RZ-L-Pool
1014 Lecture Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Monday, 11:30-13:00  HMU (10.21) 
1015 Problem class Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner Tuesday, 9:45-11:15  HMU (10.21) 
1016 Laboratory Programming: Introduction to Computer Science with C++ Grüner
Feist
Feldhoff
by arrangement RZ L-Pool
1017 Lecture Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Tuesday, 9:45-11:15  Seminarraum 11 (20.30) 
1018 Problem class Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher Wednesday, 11:30-13:00 (every 2nd week)  Seminarraum 11 (20.30) 
1019 Laboratory Maple für Studierende der Mathematik, der Naturwissenschaften und der Ingenieurwissenschaften Neher
1300 Lecture Advanced mathematics I for electrical engineering, geodesy, phsyics Müller-Rettkowski Monday, 9:45-11:15
Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 HMU (10.21) 
 HMU (10.21) 
 HMU (10.21) 
1301 Problem class Advanced mathematics I for electrical engineering, geodesy, phsyics Müller-Rettkowski Friday, 14:00-15:30  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1303 Lecture Höhere Mathematik III für die Fachrichtungen Elektroingenieurwesen, Physik und Geodäsie Kunstmann Thursday, 9:45-11:15  HMU (10.21) 
1304 Problem class Höhere Mathematik III für die Fachrichtungen Elektroingenieurwesen, Physik und Geodäsie Kunstmann Friday, 14:00-15:30  Hörsaal 37 (20.40) 
1305 Lecture Wahrscheinlichkeitstheorie (für die Fachrichtung Elektroingenieurwesen) Kunstmann Monday, 8:00-9:30  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1306 Problem class Wahrscheinlichkeitstheorie (für die Fachrichtung Elektroingenieurwesen) Kunstmann Wednesday, 15:45-17:15 (every 2nd week)  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1310 Lecture Advanced Mathematics I (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Hettlich Monday, 11:30-13:00
Tuesday, 11:30-13:00
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1311 Problem class Advanced Mathematics I (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Hettlich Thursday, 15:45-17:15  Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1314 Lecture Advanced Mathematics III (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Kirsch Thursday, 15:45-17:15
Friday, 9:45-11:15
 Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1315 Problem class Advanced Mathematics III (German) for ciw/biw/vt/mach/mage Kirsch Wednesday, 8:00-9:30  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1320 Lecture Höhere Mathematik I für die Fachrichtung Bauingenieurwesen (Analysis und Lineare Algebra) Lenhardt Tuesday, 11:30-13:00
Wednesday, 11:30-13:00
Thursday, 9:45-10:30
 Hörsaal 37 (20.40) 
 Bauingenieure, Großer Hörsaal (10.50) 
 Bauingenieure, Großer Hörsaal (10.50) 
1321 Problem class Höhere Mathematik I für die Fachrichtung Bauingenieurwesen (Analysis und Lineare Algebra) Lenhardt
Schäfer
Thursday, 10:30-11:15
Friday, 9:45-11:15
 Bauingenieure, Großer Hörsaal (10.50) 
 Hörsaal 37 (20.40) 
1322 Lecture Differentialgleichungen für die Fachrichtung Bauingenieurwesen Neher Monday, 11:30-13:00  Bauingenieure, Kleiner Hörsaal (10.50) 
1323 Problem class Differentialgleichungen für die Fachrichtung Bauingenieurwesen Neher Friday, 8:00-9:30  Bauingenieure, Kleiner Hörsaal (10.50) 
1328 Lecture Angewandte Mathematik für VT Wasser und Umwelt Kaucher Tuesday, 9:45-11:15 HS 102 Geb. 10.50
1329 Problem class Angewandte Mathematik für VT Wasser und Umwelt Kaucher Thursday, 9:45-11:15 (every 2nd week) HS 102 Geb. 10.50
1330 Lecture Höhere Mathematik I (Analysis) für die Fachrichtung Informatik Schmoeger Tuesday, 8:00-9:30
Thursday, 8:00-9:30
 HMO (10.21) 
 HMO (10.21) 
1331 Problem class Höhere Mathematik I (Analysis) für die Fachrichtung Informatik Schmoeger Friday, 15:45-17:15  HMO (10.21) 
1332 Lecture Linear Algebra And Analytic Geometry I For Students Of Computer Science Hug Wednesday, 8:00-9:30
Friday, 8:00-9:30
 HMU (10.21) 
 Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1333 Problem class Linear Algebra And Analytic Geometry I For Students Of Computer Science Hug Monday, 15:45-17:15  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1335 Lecture Grundlagen der Wahrscheinlichkeitstheorie und Statistik für Studierende der Informatik Klar Monday, 8:00-9:30  HMU (10.21) 
1336 Problem class Grundlagen der Wahrscheinlichkeitstheorie und Statistik für Studierende der Informatik Klar Wednesday, 9:45-11:15 (every 2nd week)  Fasanengarten-Hörsaal (50.35) 
1340 Lecture Mathematics 1 for biology and chemistry Spitzmüller Tuesday, 8:00-8:45
Friday, 8:00-9:30
 Hertz-Hörsaal  (10.11) 
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
1341 Problem class Mathematics 1 for biology and chemistry Spitzmüller Tuesday, 8:45-9:30  Hertz-Hörsaal  (10.11) 
1350 Lecture mathematics 1 for economics Last Tuesday, 9:45-11:15
Thursday, 9:45-11:15
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1351 Problem class mathematics 1 for economics Folkers Friday, 15:45-17:15  Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1352 Lecture mathematics 3 for economics Folkers Wednesday, 9:45-11:15
Friday, 11:30-13:00
 Chemie Neuer Hörsaal (30.46) 
 Forum-Hörsaal AudiMax (30.95) 
1353 Problem class mathematics 3 for economics Folkers Monday, 15:45-17:15 (every 2nd week)  HMU (10.21) 
1370 Lecture Biostatistics Kadelka Monday, 14:00-15:30
Wednesday, 14:00-14:45
 Grashof-Hörsaal (10.91) 
 Grashof-Hörsaal (10.91) 
1371 Problem class Biostatistics Kadelka
Wednesday, 14:45-15:30  Grashof-Hörsaal (10.91) 
1372 Laboratory Rechnergestützte Übungen zur Statistik für Studierende der Biologie Mundt 9:00-17:00 (en-block class) H-Pool (Rechenzentrum)
31004 Lecture Advanced Mathematics I (ID) Hettlich Tuesday, 9:45-11:15
Friday, 9:45-11:15
International Department SR 203
International Department SR 203
31005 Problem class Advanced Mathematics I (ID) Hettlich Wednesday, 15:45-17:15 International Department SR 203
31006 Lecture Advanced Mathematics III (ID) Kuhn Monday, 9:45-11:15
Wednesday, 11:30-13:00
International Department SR 202
International Department SR 202
31007 Problem class Advanced Mathematics III (ID) Kuhn Wednesday, 14:00-15:30 International Department SR 202